Postępowanie restrukturyzacyjne to narzędzie dedykowane przedsiębiorcom, które ma na celu uniknięcie bankructwa. Prawo restrukturyzacyjne odnosi się do kodeksu cywilnego w zakresie definicji „przedsiębiorcy”, co oznacza, że obejmuje nie tylko spółki, ale także osoby prowadzące działalność gospodarczą na własne nazwisko. W Polsce zarejestrowanych jest około 2,5 miliona jednoosobowych przedsiębiorstw, które mogą skorzystać z restrukturyzacji.  

Restrukturyzacja jednoosobowej działalności gospodarczej

Restrukturyzacja jednoosobowej działalności gospodarczej

Postępowanie restrukturyzacyjne to narzędzie dedykowane przedsiębiorcom, które ma na celu uniknięcie bankructwa. Prawo restrukturyzacyjne odnosi się do kodeksu cywilnego w zakresie definicji „przedsiębiorcy”, co oznacza, że obejmuje nie tylko spółki, ale także osoby prowadzące działalność gospodarczą na własne nazwisko. W Polsce zarejestrowanych jest około 2,5 miliona jednoosobowych przedsiębiorstw, które mogą skorzystać z restrukturyzacji.

  • 2,5 miliona jednoosobowych przedsiębiorstw w Polsce może skorzystać z restrukturyzacji.
  • 4 miesiące ochrony przed egzekucją.
  • Redukcja zadłużenia i możliwość zawarcia ugody z wierzycielami.
  • Brak podziału majątku firmowego i prywatnego.

Definicja i cel restrukturyzacji firmy jednoosobowej

Restrukturyzacja jednoosobowej działalności gospodarczej ma na celu uniknięcie niewypłacalności i bankructwa. Głównym celem jest utrzymanie przedsiębiorcy na rynku. W przeciwieństwie do prawa upadłościowego, które skupia się na zaspokojeniu wierzycieli, restrukturyzacja dąży do kontynuacji działalności gospodarczej.

Korzyści z restrukturyzacji:

  • Uniknięcie bankructwa.
  • Zachowanie płynności finansowej.
  • Możliwość kontynuacji działalności gospodarczej.
  • Ochrona majątku przedsiębiorcy.

Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych

  • Postępowanie układowe

Postępowanie układowe to jedno z dostępnych postępowań restrukturyzacyjnych. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od poziomu zobowiązań, źródła problemów finansowych oraz zdolności do generowania przepływów pieniężnych.

  • Postępowanie przyspieszone układowe

To forma postępowania, która pozwala na szybką redukcję zadłużenia, nie pozbawiając przedsiębiorcy prawa do zarządu majątkiem. Proces ten przewiduje zawarcie ugody z wierzycielami w ciągu 4 miesięcy.

  • Postępowanie sanacyjne

Postępowanie sanacyjne jest bardziej kompleksowe i może obejmować większe zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, w tym zmiany kadrowe i restrukturyzację zobowiązań.

Przebieg restrukturyzacji jednoosobowej działalności gospodarczej

  1. Ocena stanu przedsiębiorstwa – dokonywana przez doradcę restrukturyzacyjnego.
  2. Obwieszczenie o dniu układowym – zastępuje postanowienie sądu.
  3. Rejestracja postępowania – na platformie Ministerstwa Sprawiedliwości (Krajowy Rejestr Zadłużonych).
  4. Okres ochronny – 4 miesiące ochrony przed egzekucją i wypowiadaniem umów kluczowych dla przedsiębiorstwa.
  5. Zawarcie porozumienia z wierzycielami – na platformie elektronicznej.

Warunki odmowy postępowania przez nadzorcę:

  • Poziom długów spornych przekracza 15%.
  • Przedsiębiorca korzystał z postępowania w ciągu ostatnich 10 lat.
  • Brak możliwości określenia założeń przyszłościowych w planie restrukturyzacyjnym – choćby w minimalnym zakresie – jakichś założeń dla przyszłości swojej działalności, które trzeba ująć w dokumencie zwanym planem restrukturyzacyjnym.

Większość czynności w takim postępowaniu dokonuje się elektronicznie, na platformie Ministerstwa Sprawiedliwości zwanej Krajowym Rejestrem Zadłużonych. To tam nadzorca układu umieszcza spis wierzytelności, to tam przeprowadza się głosowanie przez wierzycieli. Jeżeli okaże się, że układ zostanie zawarty, to kolejnym etapem jest zatwierdzenie układu przez sąd. 

Sąd bowiem weryfikuje, czy nadzorca przeprowadził postępowanie poprawnie, czy prawidłowo obliczył siłę głosu poszczególnych wierzycieli oraz czy propozycje układowe są zgodne z prawem. Uogólniając można stwierdzić, że jeśli nadzorca układu procedował poprawnie, to zatwierdzenie układu przez sąd jest w zasadzie formalnością. Sąd wydaje postanowienie o zatwierdzeniu układu, ewentualnie postanowienie o odmowie zatwierdzenia układu, przy czym oba są zaskarżalne.

Korzyści z przeprowadzenia restrukturyzacji jednoosobowej działalności gospodarczej

Otoczenie gospodarcze, pandemia, obecne działania wojenne za naszą granicą, bardzo szybko zmieniające się przepisy i stopy procentowe kredytów mogą doprowadzić do niezawinionej utraty płynności, tj. sytuacji, w której przedsiębiorca w krótkim czasie staje się niezdolny do terminowego spłacania wszystkich zobowiązań. Kilka lat temu, kiedy nie obowiązywała ustawa prawo restrukturyzacyjne taka upadłość firmy była bardziej prawdopodobna w krótszej lub dłuższej perspektywie czasu.

Chociażby z tego powodu, że trudno z bieżącego przychodu, który ledwie pokrywa rosnące koszty stałe dodatkowo spłacać narastające odsetki lub inne koszty dodatkowe, takie jak wezwań do zapłaty, koszty sądowe czy egzekucyjne. Doświadczenia ostatniego okresu, tj. kiedy szybka i uproszczona restrukturyzacja firmy zaczęła być praktykowana na szerszą skalę pokazują, że wierzyciele chcą rozmawiać.

  • Ochrona przedsiębiorcy

Restrukturyzacja pozwala na uniknięcie egzekucji majątku, co umożliwia skoncentrowanie się na prowadzeniu działalności i generowaniu zysków.

  • Rezygnacja z odsetek i kosztów dodatkowych

Wierzyciele często zgadzają się na istotną redukcję zadłużenia, co może pomóc przedsiębiorcy w spłacie głównej należności.

  • Umorzenie dodatkowych kosztów

Umorzenie przez wierzycieli odsetek oraz dodatkowych kosztów jest często kluczowe dla przedsiębiorcy, który dzięki temu może spłacić należność główną.

Podsumowanie

Restrukturyzacja jednoosobowej działalności gospodarczej jest narzędziem, które może znacząco pomóc w utrzymaniu płynności finansowej i kontynuacji działalności. Warto skonsultować się z doradcami restrukturyzacyjnymi i przeprowadzić postępowanie skutecznie, aby zakończyło się ono zawarciem wiążącego układu. Ochrona majątku i możliwość umorzenia dodatkowych kosztów to korzyści, które mogą zdecydowanie przyczynić się do sukcesu restrukturyzacji.

Warto korzystać z restrukturyzacji, ilekroć firma zaczyna tracić płynność. Warto się konsultować, nawet u kilku doradców restrukturyzacyjnych. Proporcjonalnie do tempa, w jakim zmienia się otoczenie biznesowe, uwarunkowania prawne i gospodarcze wzrasta rola i potrzeba stosowania skutecznych procesów restrukturyzacji. Trzeba jednak pamiętać, że najpopularniejsze obecnie postępowanie, tzw. postępowanie o zatwierdzenie układu przedsiębiorca może przeprowadzić tylko jeden raz na dziesięć lat. Dlatego warto zadbać, aby zostało ono przeprowadzenie skutecznie i zakończyło się zawarciem wiążącego układu, który ma moc taką, jak orzeczenie sądu zmieniające wysokość i strukturę zobowiązań objętych układem. Dopóki przedsiębiorca realizuje układ, dopóty nie ma powrotu do starych długów.

Ostatnie wpisy

Call Now Button